T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KONYA / SEYDİŞEHİR - Seydişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Metal Teknolojisi Alanı

Metal Teknolojisi      
  Metal sanayi, küresel düzeyde hizla degisen pazar ve rekabet kosullari nedeniyle sürekli ve dinamik bir gelisim içindedir. Bu özellikleri nedeniyle metal sanayi, stratejik bir sanayi olarak ülkelerin yakin ilgisini çekmekte ve bu sektör için devletler tarafindan özel planlamalar yapilmaktadir. Özellikle hizla küresellesmekte olan bu sektörde, rekabet büyük yogunluk kazanmakta ve sanayilesmis ülkeler bu sektörün korunmasi ve rekabet gücünün gelistirilmesi için özel politikalar uygulanmaktadır Metal Teknolojisi EML
Ülkelerin gelisimi, mesleklerinde bilgi ve teknolojiyi yakalamis insan gücü ile ölçülmektedir. Ögretmenlerin rehberliginde ögrencilerin bilgi ve teknolojiye ulastirilmasi, yetistirilmesi ve yüksek ögretime hazirlanmasi endüstriyel teknik okullarinda yapilmaktadir.
Metal Teknolojisi alani, sanayinin istedigi gibi mesleginde yeniliklere açik ve nitelikli insan yetistirmeyi amaçlamaktadir.

Metal Teknolojisi alani; metalleri sicak veya soguk olarak biçimlendirme, kaynak isleri, isil islemler, malzeme muayene yöntemleri, meslegi ile ilgili NC, CNC tezgâhlarinda çalisma konularinin verildigi meslek alanidir.

 

Metal Teknolojisi Alani Çerçeve Ögretim Programinda;
1. Kaynakçilik,
2. Isil Islem,
3. Çelik Konstrüksiyon,
4. Metal Dograma dallari yer almaktadir.

Metal Teknolojisi alanindaki meslekler, ülke kalkinmasinda ve istihdam alaninda çok büyük bir yere sahip oldugu için ana mesleklerdendir. Bunun için de çagin yeniliklerini yakalamak zorundadir.

Metal Teknolojisi alaninda kaynakçilik mesleginden mezun olan ögrenciler lise seviyesinde genel kültür derslerinin yani sira;, temel soguk ve sicak sekillendirme, endüstride ihtiyaç duyulan TIG, MIG-MAG, elektrik ark kaynagi, oksi-gaz kaynagi, malzeme muayene, bilgisayar destekli çizim, temel elektrik ve teknik yabanci dil konularinda bilgi, beceri ve tavir olarak egitim almaktadir.

Isil islemcilik mesleginden mezun olan ögrenciler, temel soguk sekillendirme, temel elektrik ark ve oksi-gaz kaynagi, sicak sekillendirme ve sicak dövme kalipçiligi, malzeme muayene, metal yüzey islemleri, isil islem, bilgisayar destekli çizim, temel elektrik ve teknik yabanci dil konularinda egitim almaktadir.

 

Çelik konstrüksiyonculugu mesleginden mezun olan ögrenciler, temel oksi-gaz ve sicak sekillendirme, elektrik ark kaynagi, soguk sekillendirme, metal yüzey islemleri, çelik yapilandirma, çelik çati kiris sistemleri, meslegi ile ilgili NC, CNC tezgahlarinda çalisma, bilgisayar destekli çizim, temel elektrik ve teknik yabanci dil konularinda bilgi, beceri ve tavir olarak egitim almaktadir.

 

Demir dogramaciligi mesleginden mezun olan ögrenciler, temel oksi-gaz ve sicak sekillendirme, elektrik ark kaynagi, soguk sekillendirme, demir dograma, alüminyum dograma, bilgisayar destekli çizim, temel elektrik ve teknik yabanci dil konularinda bilgi, beceri ve tavir olarak egitim almaktadir.

Gelismekte olan ülkemizde sanayinin Metal Teknolojisi alanindan mezun olmus nitelikli ara elemanlara ihtiyaç bulunmaktadir. Bu da mesleki egitim veren kuruluslarin kendilerini yenilemeye zorlamaktadir.

 

Sektör tarama ve inceleme çalismalari sonucunda sektörde faaliyet gösteren meslekler saptanmistir. Sektörde çalisan kisilerin görüs ve önerilerinden yola çikarak her meslek dalina ait anket sorulari hazirlanmis, daha sonra bu anketler uygulanarak mesleklere özgü yenilikler ayrintili olarak çikarilmistir. Mesleklere iliskin olarak saptanan bu yeterlikler, hazirlanan ögretim programlari ve modüllerin temel dayanagini ve içerigini olusturmustur.  
Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 20.03.2016 - Güncelleme: 20.03.2016 18:14 - Görüntülenme: 441
  Beğen | 0  kişi beğendi